مقیاس خود پنداره راجرز

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

توجه کنید فرم زیر را دو بار باید تکمیل کنید . با اول بر این اساس که خود را در این مقیاس چگونه می بیند و فرم دوم این است که چگونه می خواهید باشید .
فرم الف
نام و نام خانوادگی
سن
با توجه به صفات زیر ، خود را چگونه شخصی می دانید ؟ برحسب این که خود را از نظر هر صفت چگونه می بیند ، یکی از نمره های 1 تا 7 را برای خود منظور کنید و علامت * بزنید .

پرسشنامه انعطاف پذیری خانوادگی – فرم کوتاه

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

عبارتهایی درباره ارتباط ها در خانواده داده شده است با توجه به مقیاس زیر پاسخ خود را انتخاب کنید. لطفا تا جایی که ممکن است هیچ موردی را بدون پاسخ نگذارید.

1= کاملا مخالفم ... 2= مخالفم ... 3= نظری ندارم ... 4= موافقم ... 5 = کاملا موافقم

  1. آن چه در خانه اجرا می شود، دستورات والدینم است.
  2. ای کاش من هم در منزل از قدرتی برخوردار بودم.
  3. در منزل به راحتی می توانم درباره موضوعات مختلف اظهار نظر کنم.
  4. اگر نظری مخالف نظر والدینم بیان کنم، آن ها به شدت ناراحت می شوند.
  5. در منزل ما تمامی کارها مطابق قاعده و قانون انجام می شود.
  6. ما فرزندان نیز اجازه داریم مطابق میل شخصی خودمان رفتار کنیم.

مقیاس تاکتیک های تعارض با خواهر یا برادر

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

موری ای. اشتراوس

سنجیدن استدلال، پرخاشگری کلامی، و خشونت در خانواده

(Conflict Tactics Scales. Sisters or Brothers (CTSBS

در اینجا فهرست رفتاری آمده است که شما و برادر یا خواهرتان احتمالا در هنگام بروز تعارض انجام داده اید . لطفا با در نظر گرفتن تمام اختلافات، بگویید در سال گذشته و در هر شرایطی تا چه حد دست به این رفتار زده اید . پاسخ خود را با توجه به مقیاس زیر برای خودتان؛ هم چنین برای برادر و خواهرتان مشخص کنید .

مقیاس عشق مثلثی اشترنبرگ

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

مقیاس عشق مثلثی اشترنبرگ

به نظر اشترنبرگ عشق مثل یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساوی الاضلاع شباهت دارد. عشق سه عنصر دارد : صمیمیت هوس و تعهد . عشق زمانی بهترین حالت را خواهد داشت که هر یک از سه عنصر را تقریبا به طور یکسان شامل شود .

scL - 90

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

آزمون       SCL90

درباره آزمون : یکی از پر استفاده ترین ابزار های تشخیص روان پزشکی  در ایالات متحده آزمون SCL90  است این آزمون شامل 90 سئوال برای ارزشیابی علائم روانی است و به وسیله پاسخگو گزارش می شود و اولین بار برای نشان دادن جنبه های روان شناختی بیماران جسمی و روانی طرح ریزی گردید . با استفاده از این آزمون می توان افراد سالم را از افراد بیمار تشخیص داد .

این آزمون توسط دارگوئیس و همکارانش در سال 1973 معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیل های روان سنجی از آن، مورد تجدید نظر قرار گرفته و فرم نهایی آن در سال 1976 تهیه گردید در ایران میرزایی 1359 مطالعه ای برای هنجار یابی آن انجام داده است .

هریک از  سئوالات آزمون از یک طیف 5 درجه ای میزان ناراحتی که از نمره صفر – هیچ – تا چهار – به شدت  می باشد تشکیل شده است سوالات آزمون 9 بعد مختلف را در بر می گیرد .

1-      شکایات جسمانی                             SOM                            Somatization

2-     وسواس و اجبار                  O_C                            Obsessive –Compulsive

3-     حساسیت در روابط متقابل   INT                          Interpersonal  Sensitiviti

4-    افسردگی                                            DEP                              Depression

5-    اضطراب                                                   ANX                                Anxiety

6-     پرخاشگری                                                HOS                                Hisility

7-    ترس مرضی                                 PHOB                              Phobic.Anxiety

8-     افکار پارانوئیدی                                     PAR                                 Paranoid

9-     روان پریشی                                    PYS                                   Psychotism

آزمون رضایتمندی زناشویی Enrich

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

این آزمون توسط (اولسون،فورنیر،دراکمن 1989) ساخته شد این پرسشنامه برای ارزیابی زمینه های بالقوه مشکل زا یا شناسایی زمینه قوت وپربار سازی رابطه زناشویی بکار میرود.

اولسون از این پرسشنامه برای بررسی رضایت زناشویی استفاده نموده است  ومعتقد است که این مقیاس به تغیراتی که در طول دوره ی حیات آدمی رخ میدهد مربوط می شودوهمچنین در این خصوص به تغیراتی که در خانواده بوجود می آید حساس است .هر یک از موضوعات این پرسشنامه در ارتباط با یکی از زمینه های مهم است . ارزیابی این زمینه ها در درون یک  رابطه زناشویی می تواند مشکلات بالقوه زوج ها را مشخص نماید این ابزار همچنین می تواند به عنوان یک ابزار تشخیص برای زوج هایی که در جستجوی مشاوره زناشویی و به دنبال تقویت رابطه زناشویی شان هستند استفاده شود، به علاوه این پرسشنامه یک ابزار معتبر در تحقیقات متعددی برای بررسی رضایتمندی زناشویی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

آزمون NEO

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

آزمون شخصیت NEO PI-R که به آزمون 5 عامل بزرگ شخصیت (Big Five) معروف است از سوی مک ری  و کاستا در اواخر دهه ی 80 و اوائل دهه 90 میلادی ارائه شد و محصول 4 دهه تلاش و کوشش در زمینه روانشناسی شخصیت است. این آزمون یکی از آزمونهای جامعی است که پنج جنبه یا محدوده ی اصلی شخصیت و ویژگی های مرتبط با این جنبه ها را می سنجد. این پنج جنبه یا عامل که درپنج شاخص های ازمون مورد بررسی قرار می گیرند، امکان بررسی جامعی از شخصیت افراد بالغ را فراهم می سازد.

 

شاخص های آزمون:

1.     بی ثباتی هیجانی یا عصبیت (Neuroticism )داشتن احساسات منفی همچون ترس، غم، برانگیختگی، خشم، احساس گناه، احساس کلافگی دائمی و فراگیر مینای این شاخص را تشکیل می دهد. از آنحایی که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارند، در زن و مردی که دارای نمره ی بالاتری در این شاخص باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که دارای باورهای غیرمنطقی باشند، قدرت کمتری در کنترل تکانه ها داشته باشد و درجه های انطیاق ضعیف تری با دیگران و شرایط فشار روانی را نشان دهد. ولی افرادی که در این شاخص نمره پایینی دارند از نظر عاطفی افراد با ثباتی به شمار می روند. این افراد معمولا آرام، دارای خلقی یکنواخت و راحت بوده و به آسانی می توانند بدون برآشفتگی و مشکل رفتاری با موقعیت های بغرنج و فشار روانی رو به رو شوند.


2.     برون گرایی (Extraversion )اقرادی که در این مقیاش نمره بالایی می گیرند اجتماعی، قاطع، فعال، حراف، اهل گفتگو و دوستدار دیگران هستند. به شرکت در اجتماعات و مهمانی ها علاقه داشته و هیجان و تحرک را دوست دارند و برآنند که به موفقیت در آینده امیدوار باشند. بازاریاب های موفق نمونه ای از این افراد هستند. در مقابل افرادی که نمره پایینی دارند درون گرا به حساب می آیند و در افرادی محافظه کار، تکرو و کنحکاو هستند. ترجیح می دهند تنها باشند و این نشانه اضطراب اجتماعی در آنها نیست.

 

 3.     باز بودن (Openness to experience )افرادی که نمره بالا در این شاخص دارند انسانهایی هستند که در باروری تجربه های درونی و دنیای پبرامون کنجکاو بوده و زندگی سرشار از تجربه دارند. این افراد طالب لذت بردن از نظریه های جدید و ارزشهای  غیرمتعارف هستند و در مقایسه با افراد بسته احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند. این افراد معمولا افراد خلاقی هستند و تفکر واگرا دارند. اما افراد بسته در رفتار متعارف و در ظاهر ملاحظه کار هستند و پاسخ های هیجانی آنها نسیتا آرام و نهفته است.

 

 4.     توافق (Agreeableness)این شاخص بر گرایشهای ارتباط بین فردی تاکید دارد. فرد موافق نوعدوست است و با دیگران احساس همدردی می کند و مشتاق به کمک به آنان است و اعتقاد دارد که دیگران تیز با او همین رابطه را دارند. در مقایسه فرد ناموافق خودمحور، به قصد و نیت دیگران مظنون است و بیشتر اهل رقابت است تا همکاری. افراد موافق محبوبتر از افراد مخالف هستند.

 

 5.     وجدانی بودن (Conscientiousness )دو ویژگی عمده توانایی کنترل تکانه ها و تمابلات و به کارگیری طرح و برنامه در رفتار، برای رسیدن به اهداف مورد بررسی در این شاحص قرار می گیرد. فرد دارای نمره بالا در این شاخص دارای هدف ها و  خواسته های قوی و از پیش تعیین شده است. این افراد دقیق، قابل اعتماد و وقت شناس هستند. افراد دارای نمره پایین دقت کافی برای انجام امور ندارند و در جهت رسبدن به اهداف چندان مصر و پیگیر نیستند. نیاز به لذت طلبی و علاقمندی به امور چنسی در افراد نمره پایین بیشتر از افرادی است که نمره های بالا کسب می کنند.

آزمون mmpi

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

آزمون MMPI

آزمون شخصیتی مینه سوتا یا MMPI را می‌توان یکی از مهمترین و معتبرترین آزمونها در زمینه شخصیت دانست. این پرسشنامه در سال 1943 بوسیله هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شد و از آن پس در پژوهشهای مختلف مربوط به مسائل شخصیتی و اختلالات روانی و در بیمارستانها ، کلینیکها و مراکز بهداشت روانی مورد استفاده گسترده‌ای قرار گرفت. از سال 1943 تا 1954 بالغ بر 689 مقاله پژوهشی که بیانگر ارزش چشمگیر این پرسشنامه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت می‌باشد، منتشر شد.

(دانلود پرسش نامه فرم 567و 71 سوالی در ادامه مطلب)

پرسش نامه سلامت عمومی(GHQ)

نوشته شده توسط ebrahimrajabpoor در

پرسش نامه سلامت عمومی

General Health Questionnaire (GHQ)

 پرسشنامه سلامت عمومی یک « پرسشنامه سرندی » مبتنی بر روش خود گزارش دهی است که در مجموعه بالینی با هدف ردیابی کسانی که دارای یک اختلال روانی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

   در این پرسشنامه ، به دو طبقه اصلی از پدیده ها توجه می شود ، ناتوانی فرد در برخورداری از یک کنش وری «سالم» و بروز پدیده های جدید با ماهیت معلول کننده .در حال حاضر این نکته آشکار شده است که پاره ای از سطوح نشانه ها ی مرضی را می توان به وسیله مصاحبه های استاندارد شده روان پزشکی ، تشخیص داد، اما پایین تر از سطح معینی ، احتمال قرار گرفتن اختلال در سطح زیر آستانه ای و عدم تشخیص آن وجود دارد .

   پرسشنامه سلامت عمومی را می توان به عنوان مجموعه پرسش هایی در نظر گرفت که از پایین ترین سطح نشانه های مشترک مرضی که در اختلال های مختلف روانی وجود دارد ، تشکیل شده است و بدین ترتیب می تواند بیماران روانی را به عنوان یک طبقه کلی از آنهایی که خود را سالم می پندارند ، متمایز کند. بنابراین هدف این پرسش نامه دستیابی به یک تشخیص خاص در سلسله مراتب بیماری های روانی نیست ، بلکه منظور اصلی آن ، ایجاد تمایز بین بیماری روانی و سلامت است .

   نسخه اصلی پرسشنامه سلامت عمومی از 60 سوال تشکیل شده است . اما تعدادی از نسخه های کوتاه تر نیز تهیه شده که مهمترین آنها عبارتند از :GHQ_12، GHQ_28 ، .  GHQ_30

   فرم 28 ماده ی پر سشنامه سلامت عمومی دارای این مزیت است که برای تمام افراد جامعه طراحی شده است این پر سشنامه به عنوان یک ابزار سرندی می تواند احتمال وجود یک اختلال روانی را در فرد تعیین کند.در حال حاضر،با اجرای این پرسشنامه توانسته اند به گستره وسیعی از نتایج در جمیعت های مختلف دست یابند، وجود رابطه بین فرم اصلی پرسشنامه سلامت عمومی و فرم ردیابی اختصاری(آزمون سرندی) را با تشخیص های روان پزشکی ثابت کنند و امکان درک رابطه بین خود گزارش دهی و بر آورد بر مبنای مشاهدات بالینی را فراهم سازد.

پرسش نامه سلامت سلامت عمومی

General Health Questionnaire (GHQ)

در ادامه مطلب .  .   .